European Fast Stream – inspiracja dla Polski?

ue head

European Fast Stream to brytyjski program, mający na celu profesjonalne wyszkolenie brytyjskich urzędników do pracy w instytucjach Unii Europejskiej, bądź do pracy w rodzimych instytucjach na stanowiskach zajmujących się tematyką unijną.

Swego czasu program ten słynął ze skutecznego przygotowania Brytyjczyków do konkursów na stanowiska unijne. Zdawalność egzaminów do instytucji UE wśród osób, kończących EFS wynosiła ok. 25%. Wydaje się, że to nie dużo? Dla porównania zauważmy, że wśród wszystkich pozostałych kandydatów zdawalność wynosiła… 1%.

W broszurze reklamującej EFS możemy przeczytać, że dla Wielkiej Brytanii jest szalenie ważne, by była ona silnie reprezentowana w instytucjach unijnych. Charakterystyczne dla programu jest to, że osoby, chcące uczestniczyć w EFS, zanim zaczną pracować w Brukseli, Luksemurgu, bądź Strassbourgu, są zobowiązane przez kilka lat uczestniczyć w Fast Stream w instytucjach brytyjskiej służby cywilnej. Rozwiązanie takie pozwala zaznajomić się wpierw z funkcjonowaniem rodzimej administracji, w następnej kolejności zaś z unijną. Takie podejście może nieść ze sobą walor większego przywiązania przyszłych brytyjskich urzędników unijnych do rodzimej racji stanu.

Wobec niewielkiej obecności Polaków na wysokich stanowiskach w instytucjach unijnych, a zarazem słabego przywiązania polskich urzędników w UE do reprezentowania polskiej racji stanu, warto zainspirować się brytyjskimi rozwiązaniami.

Poniżej publikujemy materiały poświęcone EFS (wraz z wnioskami dla Polski) przygotowane w 2010 r. przez słuchaczy XX promocji (Józef Piłsudski).

EuropeanFastStream – tekst

European Fast Stream – prezentacja

Choć niektóre szczegóły z zamieszczonego w powyższych materiałach opisu EFS mogą być częściowo nieaktualne (EFS był zawieszony przez okres kilkuletni, potem ponownie wprowadzany), to główne wnioski, dotyczące Polski, pozostają aktualne i warte rozważenia.

Przy okazji, warto zwrócić uwagę na nieszablonowe podejście (chociażby nietuzinkową warstwę graficzną) w brytyjskiej służbie cywilnej do zachęcania potencjalnych kandydatów do pracy w jej szeregach:

http://faststream.civilservice.gov.uk/