Nagroda za podróż w głąb Europy

Miło nam poinformować, że nasz kolega Jakub Skiba, absolwent Pierwszej Promocji za swoją książkę Itinerarium. Moja podróż w głąb Europy zdobył nagrodę Książki Roku w kategorii “esej”. Książkę tę opublikowało Wydawnictwo Jedność.

Jest to duży sukces Jakuba, ponieważ procedura wyboru zwycięzcy jest wieloetapowa – co miesiąc zespół redakcyjny miesięcznika „Magazyn Literacki Książki” wybiera 4 tytuły , które, ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne, zasługują na szczególną uwagę czytelnika. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród Książek Miesiąca zostaje wybranych 5 tych najważniejszych, które, w poszczególnych kategoriach, otrzymują tytuł Książki Roku. Warto podkreślić, że wśród wyróżnionych autorów znaleźli się tacy twórcy jak Kazimierz Orłoś, Marek Nowakowski czy Piotr Zychowicz.

Jakub w ciekawej, choć niełatwej formie w swojej książce, opisuje piękne, często zapomniane zakątki Europy umiejętnie łącząc swoją uniwersytecką wiedzę historyka i praktyczną podróżnika, którą zdobył w czasie wielu wypraw. Ale nie jest to tylko opis podróży, lecz raczej przyczynek do przedstawienia szeroko rozumianych zagadnień teologicznych w powiązaniu z osiągnięciami kulturowymi Europy.

Lektura tej książki pozwala oderwać się od codziennych, często błahych problemów i głębiej spojrzeć na otaczający nas świat oraz osiągnięcia artystyczne i cywilizacyjne człowieka.

Jak napisał autor słowa wstępnego – profesor Karol Klauza: „autor prowadzi Czytelnika kompetentnie i ciekawie po różnych regionach, z ich architekturą, obyczajami i wierzeniami. Podróżuje on też przy tej okazji po chrześcijańskich dogmatach i obyczajach religijnych. Czyni to w sposób ciekawy, kompetentny i inspirujący, zachęcając wyruszających wraz z nim w podróż do miejsc wciąż interesujących, choć niekiedy już prawie zapomnianych.”

Warto również podkreślić, że większość zdjęć opublikowanych w książce została wykonana przez Jakuba.

Gratulując Autorowi sukcesu czekamy na następną, równie interesującą lekturę.