Palmiry 1939-1941

Zapraszamy słuchaczy i absolwentów KSAP do wspólnego odwiedzenia muzeum i cmentarza w podwarszawskich Palmirach.

W ramach Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej (Ausserordentliche Befriedungsaktion) Niemcy wymordowali przedstawicieli inteligencji polskiej oraz osoby podejrzane o powiązania z ruchem niepodległościowym. Ofiarami mordu były wybitne osobistości polskiego życia politycznego, społecznego, kulturalnego i sportowego. Największe masowe egzekucje w dystrykcie warszawskim przeprowadzono w Palmirach oraz pod Sitnem i Żelechowem.

Masowe egzekucje w Palmirach miały miejsce od 14 grudnia 1939 roku do 17 lipca 1941 roku. Największa z nich odbyła się w dniach 20-21 czerwca 1940 roku, kiedy to Niemcy rozstrzelali m.in.: Stanisława Piaseckiego, Tadeusza Fabianiego, Andrzeja Świetlickiego, Macieja Rataja (Stronnictwo Ludowe), Jana Pohoskiego (wiceprezydent Warszawy), Grzegorza Rzeczkowskiego (dowódca Strzelca w Warszawie) oraz Janusza Kusocińskiego (medalista olimpijski, członek podziemnego SN).

Po zakończeniu wojny w oznaczonych przez ludność miejscach Polski Czerwony Krzyż przeprowadził prace ekshumacyjne, w ramach których odnaleziono ponad 1,7 tys. ciał. Większość z nich spoczęła na powstałym w 1948 roku cmentarzu-mauzoleum w Palmirach. Obecnie znajdują się tam groby straconych w Palmirach, Szwedzkich Górach, Laskach, na wydmach Łuże, w Stefanowie i Wólce Węglowej. Część szczątków pozostaje bezimienna.

W 1973 roku w Palmirach powołano Muzeum Walki i Męczeństwa. Od 5 kwietnia 2011 r. czynna jest nowa siedziba Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry. Scenariusz multimedialnej ekspozycji opracował zespół historyków z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.

Zwiedzanie muzeum i cmentarza wraz z przewodnikiem zaplanowane jest na 11 września 2011 r.  od godz. 15:00 (ok. 2h)

Po zwiedzaniu planowana jest dla osób chętnych specjalna Msza Św. na cmentarzu w intencji pomordowanych.

Zapraszamy wszystkich wraz z rodzinami i przyjaciółmi. Wejście do muzeum jest bezpłatne.

Prosimy o zgłoszenia chętnych na adres palmiry_saksap@wp.pl do dnia 5 września 2011 r.

W razie pytań prosimy o kontakt z Piotrem Firlusem (piotrfirlus@wp.pl).

Wersja zaproszenia do druku