Wyjazd do Katynia – Smoleńska

Komunikat organizatorów wyjazdu:

Uprzejmie przypominamy, że w najbliższy czwartek wyjeżdżamy do Katynia.

Autobus będzie na nas czekał w pobliżu pomnika J. Słowackiego na Placu Bankowym od godz. 21.30. Wyjazd mamy zaplanowany na 22.00. Proszę o przybycie na godz. 21.30.

Miejsca w autokarze będą zajmowane na zasadzie “kto pierwszy, ten lepszy”, za wyjątkiem kilku miejsc z przodu, zarezerwowanych dla przewodnika i ważnych decydentów:)

Paszporty zostaną rozdane w autokarze. Także w autokarze zostanie puszczona w obieg lista, na której będziemy deklarować kto z kim zamierza dzielić pokój 2-osobowy w hotelu. Proszę o przemyślane decyzje:) W dobrze umotywowanych sytuacjach, możliwe będzie nocowanie w pokoju 1-osobowym, jednak liczba dostępnych jedynek jest bardzo mała, a korzystanie z nich wiąże się z dodatkowym kosztem.

Nasz przewodnik – p. Halina Sugier z PTTK sugeruje zabranie ze sobą pieniędzy w gotówce, najlepiej euro, w niewielkich nominałach. Ze względu na olbrzymią inflację na Białorusi, nie poleca zakupu w Polsce białoruskiej waluty. Także korzystanie z bankomatów może być problemem, ze względu na ich oblężenie w ostatnich dniach. Jeśli ktoś lubi ryzyko, podobno możliwe jest dokonywanie płatności za pomocą kart.

Zabieramy ilość pieniędzy wedle uznania, jednak proszę pamiętać, że sami płacimy za obiady, a w 2-3 miejscach (np. Kosów Poleski) prawdopodobnie zapłacimy za bilety wstępu. Nie będą to wysokie kwoty – po kilka euro.

Pani Halina sugeruje też, aby w miarę naszych możliwości wesprzeć drobnymi kwotami – każdy wedle uznania, nie ma przymusu – kościoły, które odwiedzimy, w szczególności:

– kościół Bożego Ciała w Nieświeżu, który jest poddawany renowacji po dewastacji w okresie sowieckim.W kościele tym będziemy mieli okazję wziąć udział we Mszy świętej (oczywiście nieobowiązkowo) o godz. 10.00 w piątek, przy udziale lokalnej społeczności katolickiej;

– kościół św. Józefa w Orszy, tj. w miejscowości naszego noclegu, gdzie jest sporo bardzo ubogich osób w mocno podeszłym wieku, którym wsparcia udziela parafia katolicka.

W związku z obecną sytuacją gospodarczą na Białorusi, zachęcamy do ofiarności wyrażonej w euro (proszę nie kupować żadnych produktów żywnościowych).

SA KSAP zamówiło wieńce/wiązanki, które złożymy w miejscach pamięci (Kuropaty, Lenino, Katyń, Smoleńsk), a które będą na nas czekały już na Białorusi. Podobnie będziemy dysponować pewną ilością zniczy, zatem nie ma potrzeby indywidualnego ich nabywania.

Jak już uprzedzaliśmy, kolejność zwiedzania/odwiedzania poszczególnych miejsc, może ulec zmianie. Decyzje w tym zakresie należą do przewodnika.

Opiekę duszpasterską mamy zapewnioną dzięki obecności z nami księdza Franciszka Longchamps de Bérier (http://www.longchamps.pl/) z parafii św. Jakuba Apostoła przy Placu Narutowicza w Warszawie.

Wyjazd nie ma charakteru religijnego, jednak ze względu na specyfikę odwiedzanych miejsc, poza nabożeństwem w Nieświeżu (piątek), planowana jest Msza św. w Katyniu (sobota) i w drodze powrotnej w niedzielę – miejsce ustala p. Halina.

Jeszcze jedna sugestia naszej przewodniczki: pierwszy postój będzie w Baranowiczach. Ze względu na niewielką ilość czasu, jaką będziemy tam mieć na odświeżenie po nocnej podróży (ok. 1 godz.), proszę o spakowanie środków higieny osobistej do bagażu podręcznego, tak, aby nie trzeba było wypakowywać wszystkich walizek z luku bagażowego.

Program wyjazdu

W sytuacjach awaryjnych podaję numery telefonów:

– 503 141 524, p. Halina Sugier, przewodnik,

– 605133 607, Piotr Firlus,

– 790 630 103, Grzegorz Gmyrek.

Pozdrawiam i do zobaczenia w czwartek,

Grzegorz Gmyrek